Nasze inicjatywy

 

PeeSPe – Poczuj Smak Prawdy CZĘSTOCHOWA

8 czerwca na boisku przy Wyższym Seminarium Duchownym ul. Kazimierza 11 odbyło się spotkanie ewangelizacyjne „POCZUJ SMAK PRAWDY”, którego głównym organizatorem był Zespół ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Częstochowskiej – rejon częstochowski.

Celem spotkania było przekazanie doświadczenia Jezusa przez świadectwa, śpiew, pantomimy i osobiste rozmowy. W spotkaniu wzięło udział ok 3 tys osób w tym całe rodziny, osoby starsze, młodzież, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i kapłani.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski. W wydarzeniu wziął udział ks. Bp Antoni Długosz. Spotkanie poprowadził słynny aktor Radosław Pazura z żoną Dorotą Chotecką. Gośćmi spotkania były również zespoły: Armia Dzieci i Strefa Chwały. Ksiądz Arcybiskup wziął udział w panelu : „Zapytaj księdza”, podczas którego wyjaśniał wątpliwości wiernych dotyczące wiary katolickiej.

W trosce o osoby które doświadczyły Jezusa podczas spotkania ewangelizacyjnego „Smak Prawdy” w dniach 14-16 czerwca w parafii Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Częstochowie odbył się kurs ewangelizacyjny Nowe Życie.

 

 

Świadectwo Radosława Pazury i Doroty Choteckiej podczas PeeSPe w Częstochowie

 

 

PeeSPe – Zawiercie

Piękna pogoda, tysiące ludzi, wspaniale atmosfera i niezwykle zaskakujący finał. Tak w skrócie można opisać Koncert Ewangelizacyjny „Poczuj smak PRAWDY”, który odbył się 09 czerwca 2013r. w Zawierciu.

Wydarzenie było częścią działań Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Częstochowskiej i zespołów rejonowych – podobny koncert tego samego dnia odbył się w Wieluniu, a dzień wcześniej w Częstochowie.

Koncert rozpoczął się od uroczystego przemarszu orkiestry dętej oraz mażoretek z Placu Jana Pawła II, ulicą 3-go Maja, Kościuszki oraz Szymańskiego na teren Ośrodka Sportu i Rekreacji. Pierwszym oficjalnym punktem programu była modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził ks. bp Antoni Długosz. Tuż po niej rozpoczęła się część artystyczno-duchowa Koncertu. W jej ramach odbył się występ Biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej wraz z zespołem „Liberi Deus”, scholi z Pilicy, s. Anny Bałchan z przyjaciółmi, grupy Royal Rap i Bęsia, który także opowiedział o swojej drodze do Boga, oraz zespołu Mistic.

Od wejścia na teren OSiR-u aż do występu pantomimy uczestnictwu w koncercie sprzyjała piękna i słoneczna pogoda. Po godzinie 20:00 nad Zawierciem zaczęły się gromadzić ciemne chmury. Przed 21:00 zaczął padać wyjątkowo ulewny deszcz, w związku z czym wszyscy uczestnicy Koncertu schronili się w budynku Ośrodka Sportu i Rekreacji. Konieczna była jednak zmiana planów – Apel Jasnogórski i modlitwa uwielbieniem odbyły się w hali sportowej. Po Apelu i krótkiej modlitwie w pewnym momencie… w hali zgasło światło, na co uczestnicy zareagowali gromkimi brawami, śmiechem i jeszcze głośniejszym śpiewem uwielbiającym Pana. Całość zakończyła się około godziny 22:00.

– „Chcąc podsumować to, co wydarzyło się na niedzielnym Koncercie Ewangelizacyjnym należy mocno się ukłonić, spojrzeć w niebo i powiedzieć: chwała Ojcu, i Synowi i Duchowi Świętemu!” – mówi ks. Michał Jaskuła, przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji rejonu zawierciańskiego. – „Dziękując wszystkim zaangażowanym chcę powiedzieć, że Bóg mając ich ręce, nogi, usta i serce czynił na Koncercie wielkie rzeczy. Inne owoce zbierać będziemy wszyscy w odpowiednim czasie, przewidzianym przez Bożą Opatrzność. Za to, że wielu poczuło smak PRAWDY niech będzie chwała Panu!”.

Koncert Ewangelizacyjny przygotowywany przez Zespół ds. Nowej Ewangelizacji rejonu zawierciańskiego, planowany był od końca ubiegłego roku. W organizację włączyło się około stu dwudziestu chętnych wolontariuszy z miasta i okolic. Głównym celem koncertu plenerowego była prośba by ludzie otworzyli się na Kościół, który wychodzi do nich!
Więcej informacji na profilu Nowej Ewangelizacji Zawiercia na Facebooku:
www.facebook.pl/NowaEwangelizacja.Zawiercia

Autor: Ks. Michał Jaskuła

 

Rekolekcje dla kapłanów

W dniach 19-23 listopada 2012 r. w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej odbyły się rekolekcje ewangelizacyjne dla kapłanów. Prowadził je o. John Bashobora. W rekolekcjach wzięło udział ponad 200 kapłanów z całej Polski. Wielu kapłanów doświadczyło na nowo żywej obecności Jezusa Zmartwychwstałego. Był to czas niesamowitego działania Ducha Świętego.

rekolekcje_kaplanskie

Antydepresanty

Jest to jeden ze sposobów na promowanie modlitwy różańcowej i Koronki do Miłosierdzia Bożego stosowany przez szkoły nowej ewangelizacji. W pudełku zaprojektowanym przez Krzysztofa Dziubę z Wielunia znajduje się różaniec, obrazek Jezusa Miłosiernego wraz z modlitwą zawierzenia Jezusowi Miłosiernemu oraz ulotka, która wyjaśnia jak „lek” stosować. Ulotkę opracowały osoby z rejonu wieluńskiego pod bacznym okiem ks. Jakuba Raczyńskiego. Zespół ds. Nowej Ewangelizacji zdecydował się na nazwę: „Antydepresanty”, gdyż jak to jest napisane na ulotce: „Lek Antydepresanty stosuje się w celu całkowitej przemiany życia, przynosi on ukojenie dla ciała i psychiki, a jego skuteczność jest potwierdzona wieloma uzdrowieniami.”

IMG_1045_

 Więcej na http://antydepresanty.com/

 

Wspólna modlitwa za kapłanów i siostry zakonne

Każda siostra zakonna służąca w zgromadzeniu, które ma swą siedzibę na terenie naszej archidiecezji modli się za powierzonego sobie imiennie kapłana i otacza go opieką modlitewną. Inicjatywa ma charakter dwustronny, wobec tego kapłani w wezwaniach przy odmawianiu brewiarza polecają zgromadzenie z którego pochodzi siostra otaczająca modlitwą danego kapłana. Inicjatywa spotkała się z z wielkim zaangażowaniem i entuzjazmem płynącym z obu stron.